Blog

بر اساس تخمین ادعایی آمریکا، بیش از ۲۰ هزار سرباز روس از دسامبر در درگیری‌های اوکراین کشته و 80 هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند.

ادعای آمریکا درباره کشته شدن 20000 سرباز روسیه

به گزارش گروه بین‌الملل جودو وازا، بر اساس تخمین ادعایی آمریکا، بیش از ۲۰ هزار سرباز روس در درگیری‌ها در اوکراین از ماه دسامبر گذشته کشته شده‌اند. 

به گزارش بی‌بی‌سی، جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا با استناد به اطلاعاتی که به تازگی از طبقه‌بندی خارج شده، گفت ۸۰ هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند. طبق این گزارش، نیمی از افراد کشته شده از گروه نظامی واگنر وابسته به ارتش روسیه هستند. 

ماه‌هاست درگیری در شهر باخموت  که در بخش تحت کنترل کی‌یف در منطقه دونتسک دونباس قرار دارد و مرکز لجستیکی کلیدی برای تامین تجهیزات اوکراین بوده، در جریان است. مسکو در حال حاضر بیشتر بخش‌های باخموت را تحت کنترل درآورده اما نیروهای اوکراینی همچنان بخش کوچکی از غرب این شهر را در کنترل دارند.

کربی به خبرنگاران گفت: تلاش روسیه برای حمله به [منطقه] دونباس عمدتاً از طریق باخموت شکست خورده است. روسیه نتوانسته هیچ منطقه استراتژیک و مهمی را تصرف کند. تخمین می‌زنیم که روسیه متحمل بیش از ۱۰۰ هزار کشته و زخمی از جمله بیش از ۲۰ هزار کشته در عملیات شده است. 

بر اساس آمار ادعایی آمریکا، تلفات در باخموت از آغاز دسامبر بوده است. کربی در ادامه سخنانش ادعا کرد: نکته اصلی این است که تلاش روسیه برای حمله بعد از ماه‌ها جنگ و تلفات فوق‌العاده نتیجه معکوس داشته است. 

او در استدلالی عجیب افزود تخمینی از تلفات اوکراین ارائه نمی‌دهد زیرا آن‌ها اینجا قربانی هستند و روسیه متجاوز است. بی‌بی‌سی در گزارش خود اعلام کرد نمی‌تواند این آمار را تایید کند. 

 «سرگئی شویگو» وزیر دفاع فدراسیون روسیه امروز سه‌شنبه درباره تلفات طرف اوکراینی گفت ارتش اوکراین طی یک ماه گذشته در جریان عملیات ویژه نیروهای روس در منطقه دونباس، متحمل ۱۵ هزار تلفات شده است.

پیش‌تر، «الکساندر سیرسکی» فرمانده نیروی زمینی اوکراین پس از بازدید از منطقه نبرد در دونتسک اذعان کرد که نیروهای اوکراینی با وضعیت سخت و پیچیده‌ای در شهر باخموت مواجه هستند. وزارت دفاع اوکراین در صفحه فیس‌بوک خود به نقل از این فرمانده ارشد اوکراینی اعلام کرد: «وضعیت (در باخموت) کاملاً پیچیده است».

هفته گذشته هم «ویکتور خورنکو» فرمانده نیروهای عملیات ویژه اوکراین وضعیت در باخموت را پیچیده توصیف کرده بود.

پایان پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید