Blog

رسانه‌ها از دستگیری وزیر سابق امور داخلی قره باغ توسط مرزبانی جمهوری آذربایجان حین ترک منطقه خبر دادند.

دستگیری مقام ارشد قره باغ توسط مرزبانی جمهوری آذربایجان

به گزارش گروه بین‌الملل جودو وازا، جمهوی آذربایجان روز چهارشنبه از دستگیری یک مقام ارشد سابق قره باغ حین خروج از مرز و ورود به ارمنستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «نیوز آرمنیا» مرزبانی جمهوری آذربایجان دستگیری «روبن واردانیان،» وزیر امور داخلی پیشین قره باغ کوهستانی را هنگام تلاش برای خروج از این منطقه تایید و عکس او را منتشر کرده است.

پیش از این، «ورونیکا زونابند» همسر واردانیان، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که صبح امروز همسرش در حالی که قصد خروج از قره باغ را همراه با هزاران ارمنی دیگر داشت، در مرز توسط مرزبانی جمهوری آذربایجان دستگیر شد و به اسارت درآمد.

وبگاه «حتق» نیز نوشت رسانه‌های جمهوری آذربایجان گزارش کردند که روبن واردانیان، وزیر پیشین قره باغ که اوایل امروز در تلاش برای ترک قره باغ به ارمنستان توسط نیروهای مرزی دستگیر شده بود، به «باکو» منتقل شده است.

بر اساس گزارش رسانه های جمهوری آذربایجانی، وردانیان تحویل مراجع ذیربط دولتی شد.واردانیان از نوامبر ۲۰۲۲ تا فوریه ۲۰۲۳ وزیر امور داخلی قره باغ ارمنی نشین بود.

ارامنه ساکن قره‌باغ  که از زمان فروپاشی جماهیر شوروی از کنترل باکو خارج شده بود، مجبور شده‌اند چند روز پس از یورش ارتش جمهوری آذربایجان ، عازم  ارمنستان شوند. جمهوری آذربایجان مدعی است که حقوق ارامنه قره‌باغ را تضمین و این منطقه را با جمهوری آذربایجان ادغام می‌کند.

تا روز دوشنبه، بیش از ۶۵۰۰ نفر قره باغ را به مقصد ارمنستان ترک کردند. «داوید بابایان» مشاور «ساموئل شهرامانیان» رئیس ارامنه قره باغ گفت که ۱۲۰ هزار ارامنی تبار ساکن قره‌باغ قصد دارند این منطقه را ترک کنند زیرا تمایلی ندارند بخشی از جمهوری آذربایجان باشند.

پایان پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید