Blog

امروز یادآور روزی است که شهر یکپارچه شور و سرور و نشاط شد و مردان، زنان، نوجوانان و جوانان مؤمن و انقلابی شهر، با خلق حماسه‌ای بدیع و به‌یادماندنی، غزل ناب بیداری و وفاداری سرودند و تصویری زیبا و هنرمندانه از پیوندهای عمیق ملت و ولی ‌فقیه زمان ترسیم کردند.

روزی که آمدی ۱ ؛ بازخوانی سفر رهبری به استان فارس/ امروز شیراز

به گزارش جودو وازا از شیراز، امروز یادآور استقبال پرشکوه مردم شیراز شهر ایمان و فرهنگ و ادب از رهبر فرزانه‌ انقلاب است.

1387/02/11،  روزی که شهر یکپارچه شور و سرور و نشاط شد و مردان، زنان، نوجوانان و جوانان مؤمن و انقلابی این شهر، با خلق حماسه‌ای بدیع و به‌یادماندنی، غزل ناب بیداری و وفاداری سرودند و تصویری زیبا و هنرمندانه از پیوندهای عمیق ملت و ولی ‌فقیه زمان ترسیم کردند.

بر اساس اعلام قبلی مسئولان شهر، قرار بود مراسم استقبال از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از چهارراه زند آغاز شود، اما شیرازی‌های میهمان‌نواز و به‌ویژه نوجوانان و جوانان این شهر، از اوایل بامداد و از چندین کیلومتر قبل از چهارراه زند، به استقبال ایشان آمدند و بی‌صبرانه ورود رهبر انقلاب اسلامی را انتظار ‌کشیدند.

اتومبیل حامل حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ساعت حدود ۱۵/۱۰ دقیقه در میان غریو فریادهای الله‌اکبر و گل‌افشانی مردم وارد مسیر استقبال شد و شعارهای پرشور اسلامی-انقلابی فضا را معطر کرد.

ازدحام مردم ولایت‌مدار و خونگرم شیراز در طول مسیر استقبال از چهارراه زند، خیابان سعدی، خیابان فردوسی، بلوار هجرت، میدان قائم و بلوار آزادی تا ورزشگاه حافظیه به گونه‌ای بود که اتومبیل حامل حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در چندین نقطه در حلقه‌ی مهر و محبت مردم از حرکت ایستاد و به علت شور و هیجان وصف‌ناپذیر مردم، ورود اتومبیل حامل ایشان به ورزشگاه نیز دقایقی طولانی امکان‌پذیر نبود.

این لحظات لبریز از عشق و وفاداری، در حقیقت رمز و راز سرافرازی و افتخار ملتی است که با اسلام و امام و شهیدان، بیعتی جاودانه بسته است.

رهبر انقلاب اسلامی پس از استقبال بسیار پرشور مردمی، در جمع ده‌ها هزار نفر دیگر از مردم شیراز که از ساعت‌ها پیش در ورزشگاه حافظیه و خیابان‌های اطراف بی‌صبرانه در انتظار ایشان بودند، حضور یافتند و با تأکید بر ضرورت نگاه کلان و فراگیر به عوامل، زمینه‌ها و هزینه‌های انقلاب خاطرنشان کردند: ملت ایران همچون گذشته در مقابل هر تهدید و تحریمی می‌ایستد و تهدیدهای دشمنان را به فرصت‌هایی برای ادامه‌ی پیشرفت و سرافرازی تبدیل می‌کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تشکر صمیمانه از میهمان‌نوازی گرم مردم مهربان و خوش‌ذوق شیراز، انقلاب اسلامی را در تاریخ سرزمین کهن ایران، پدیده‌ای بی‌نظیر خواندند و با اشاره به بی‌اعتنایی و کنار بودن مردم از روند جابه‌جایی قدرت‌ها و حکومت‌ها در تاریخ ایران افزودند: در حادثه‌ عظیم انقلاب اسلامی، مردم اولین بار، میدان‌دار جابه‌جایی قدرت شدند و با همت و ایمان خود، تحولی بسیار عمیق را رقم زدند که این حادثه‌ تاریخی و پیامدهای آن را باید با نگاه کلان و فراگیر مورد توجه و بررسی قرار داد.

ایشان در تبیین عناصر و عوامل شناخت یک تحول و حادثه، توجه به زمینه‌های تاریخی و جغرافیایی، انگیزه‌ها، اهداف، عناصر میدان‌دار و هزینه‌ها را ضروری خواندند و با انتقاد از کسانی که گرایش‌ها و جهت‌گیری‌های مردم را پوپولیستی و عوام‌گرایی می‌خوانند، افزودند: ملت ایران با ایمان، غرور ملی و تکیه بر افتخارات تاریخی و مواریث فرهنگی، انقلاب اسلامی را به وجود آورد تا در سایه‌ اسلام به استقلال و آزادی، عزت ملی، سعادت و رفاه دنیوی و سربلندی اُخروی دست یابد.

ایشان عوامل مُعارض و مزاحم و هزینه‌ها را از جمله عناصر هر حادثه‌ تاریخی دانستند و خاطرنشان کردند: هر ملت برای تحقق اهداف خود باید هزینه‌هایی بپردازد و ملت بزرگ و شجاع ایران نیز ۸ سال جنگ تحمیلی، تقدیم شهیدان بزرگ در مقابله با تروریسم کور دهه‌ ۶۰ و ایستادگی در برابر تهدیدها و تحریم‌های اقتصادی را به عنوان هزینه‌های پیروزی انقلاب پرداخته و اکنون نیز در این میدان مهم، همچنان مقتدر و مصمم ایستاده است..

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تهدیدهای مکرر دو سال اخیر استکبار مبنی بر تحریم و محاصره‌ اقتصادی ملت ایران خاطرنشان کردند: ملت ایران از اوایل انقلاب در محاصره و تحریم دشمنان بوده، اما با تکیه بر استعدادهای درونی خود، این تهدید را به فرصت پیشرفت و استقلال و خودباوری تبدیل کرده است. بنابراین این ملت بزرگ را از محاصره‌ اقتصادی نترسانید.   ایشان هدف تلاش‌های گسترده‌ سیاسی–تبلیغاتی اردوگاه سرمایه‌داری را عقب‌نشینی ملت ایران از کلیه‌ حقوق خود، از جمله حق هسته‌ای، حق عزت، حق استقلال، حق تصمیم‌گیری و حق پیشرفت علمی برشمردند و افزودند: دشمنان ملت ایران از روند پیشرفت این کشور دستپاچه شده و بر فشارهای خود افزوده‌اند، اما ملت ایران هر تحریم و محاصره را به زمینه‌ای برای پیشرفت مضاعف تبدیل خواهد کرد

ایشان نگاه کلان به عوامل و عناصر انقلاب را موجب پرهیز از جزئی‌نگری و داشتن افق دید وسیع برشمردند و افزودند: رسانه‌های بیگانه در تلاشند هر مسأله‌ای، حتی حوادث طبیعی نظیر خشکسالی و مسائلی همچون گرانی را که در دنیا نیز عمومیت دارد، به عاملی برای فشار بر ملت و مسئولان ایران تبدیل کنند و مردم باید در این زمینه هوشیار باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به بحران اقتصادی بی‌سابقه در ۶۰ سال اخیر که از آمریکا شروع و به اروپا و دیگر مناطق سرایت کرده است، افزودند: این بحران باعث شده که سازمان ملل نیز در جهان بحران غذایی اعلام کند، اما رادیوهای بیگانه با تمرکز بر ایران، به گونه‌ای تبلیغ می‌کنند که گرانی در ایران به خاطر بی‌توجهی «مسئولان دولت و دیگر بخش‌ها» است، در حالی که مسئولان کاملاً به این موضوع توجه دارند.

ایشان در همین زمینه افزودند: به فضل پروردگار، مشکلات کشور از مشکلات بسیاری از کشورها کمتر است، اما همین مسائل نیز باید با همت قوای سه‌گانه و احساس مسئولیت همگانی مردم برطرف شود، تا ملت بزرگ ایران راهی را که با ایمان و قدرت و حکمت آغاز کرده با سرافرازی به پایان برساند و جامعه‌ نمونه‌ اسلامی را تشکیل دهد.

ایشان همچنین با یادآوری نام‌گذاری سال جدید به سال نوآوری، خاطرنشان کردند: هر آزمایشگاه، دانشگاه، حوزه‌ علمیه، محیط اداری، کارخانه‌ صنعتی و مزرعه‌ کشاورز، امسال به عرصه‌ ظهور ابتکارات انسان‌های نوآور تبدیل شود تا مجموعه‌ این گام‌های مبتکرانه، کشور را از گذرگاه‌های مهم به پیش ببرد.   رهبر انقلاب اسلامی حساسیت دشمن به مسائل اقتصادی ایران را خاطرنشان کردند و افزودند: سال گذشته نیز دشمن درصدد ایجاد اختلال در اقتصاد کشور و بزرگ‌نمایی مشکلات بود که راه اساسی مقابله با مشکلات اقتصادی موجود، انضباط مالی، صرفه‌جویی و پرهیز از اسراف است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مشکل خشکسالی و کم‌آبی، اسراف در مصرف آب شرب و نیز آب کشاورزی را از جمله مسائلی خواندند که باید با توجه مردم و مسئولان حل شود.

رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان، با تشکر از مردم مؤمن، باوفا و مهمان‌دوست شیراز، این شهر و استان فارس را دیار علم و هنر و فرزانگی برشمردند و با اشاره به مفاخر و مشاهیر ملی و جهانی فارس در عرصه‌های ادبی، فرهنگی، هنری و علمی افزودند: سعدی و حافظ دو گوهر درخشان بر پیشانی زبان و ادبیات فارس هستند و این‌گونه مفاخر، شیراز را از معرفی بی‌نیاز کرده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مرقد مطهر احمد‌بن‌موسی‌بن‌جعفر و برادران بزرگوار ایشان در شیراز، ایستادگی علمای جلیل‌القدر این منطقه در برابر استعمارگران و همراهی مردم با علما را نشانه‌هایی از عمق اعتقادات دینی مردم این منطقه خواندند و افزودند: رژیم پهلوی و حزب کمونیست توده تلاش فراوانی داشتند ایمان و اعتقادات جوانان این منطقه را سلب و هویت غرب‌زده یا شرق‌زده را بر آنان تحمیل کنند، اما حضور قوی مردم و روحانیت این استان در مبارزه با رژیم شاهنشاهی نشان داده که این توطئه‌ها راه به جایی نبرده است.

ایشان تأکید کردند: شرکت جوانان پرافتخار فارس و شیراز در دفاع مقدس و دیگر مراحل انقلاب، نشان می‌دهد که اعتقادات عمیق دینی این مردم تغییر‌ناپذیر است و استان فارس به علت مجموعه‌ این عوامل، از جمله مناطق ممتاز و پرافتخار کشور در عرصه‌ پیشرفت علمی و دیگر عرصه‌ها به شمار می‌رود و این مسیر باید با ایمان و همت و هوشیاری مردم و علمای بزرگ منطقه ادامه یابد.

 رهبر انقلاب در پایان فرمودند: من از شما مردم عزیز، با ذوق، مهربان، باوفا، مهماندوست، خوش اخلاق و خوش‌لهجه، تشکر می کنم. بحمداللَّه بسیاری از خصوصیات شیوای ملت ایران در شما مردم عزیز شیراز و مردم استان فارس وجود دارد. خدا را شکر می کنیم که خدای متعال بحمداللَّه به شما نشاط داده است؛ روزبه‌روز این نشاط افزون باد! از خدای متعال توفیقات شما را مسئلت می کنم.

والسلام علیکم و رحمةاللَّه و برکاته‌

  در ابتدای این دیدار، آیت‌الله حائری شیرازی نماینده‌ ولی‌فقیه در استان فارس و امام جمعه‌ شیراز به رهبر معظم انقلاب خیر مقدم گفت

بازخوانی این سفر تاریخی که منظومه‌ای از برنامه‌ها و مطالبات رهبری را شامل می‌شود، علاوه بر تکرار دوباره شور و شوق دیدار،  یادآور وظایف و مسؤولیت‌هایی است که همچنان بر زمین مانده و به ثمر نشستن آنها لازمه توسعه همه جانبه و تحول جدی در استان فارس و کلانشهر شیراز است.

پایان پیام/ د

دیدگاهتان را بنویسید