Blog

نوای حیدر حیدر گروه‌های سرود به مناسبت جشن به امامت رسیدن مولایمان شنیده می‌شد، صدا به صدا نمی‌رسید، به سختی می‌شد از بین جمعیت رد شد، تعداد موکب‌ها از دستم در رفته بود، صدای آهنگ‌ها، پخش نذری‌های گوناگون، بوشهر و بازار داغ نذری‌های خنک، سینی‌های هندوانه نذری، شربت‌های تگری و مردمی که شرجی و گرما مانع حضورشان در بزرگترین جشن شیعیان نشده بود.

سنگ تمام بوشهری‌ها برای «امیر غدیر»+عکس

جودو وازا – بوشهر، سارا طاهری: سرها به آسمان، چشم‌ها خیره به نورافشانی شب غدیر بر فراز آب‌های خلیج فارس بود، خیابان‌های منتهی به میدان محل برگزاری جشن شلوغ بود، همه با خانواده و فرزندانشان راهی مراسم می‌شدند، پرچم سبز با نام مولا علی در میدان به اهتزاز درآمد، برای لحظه‌ای، زیبایی دریا زیر این نورافشانی جلوه می‌کرد. نوای حیدر حیدر گروه‌های سرود به مناسبت جشن به امامت رسیدن مولایمان شنیده می‌شد، صدا به صدا نمی‌رسید، به سختی می‌شد از بین جمعیت رد شد، تعداد موکب‌ها از دستم در رفته بود، صدای آهنگ‌ها، پخش نذری‌های گوناگون، بوشهر و بازار داغ نذری‌های خنک، سینی‌های هندوانه نذری، شربت‌های تگری و مردمی که شرجی و گرما مانع حضورشان در بزرگترین جشن شیعیان نشده بود. 

ایستگاه‌های کودکانه ایستگاه‌های کودکانه و پدرانی که دنبال بچه‌هایشان می‌دویدند، نوجوانان دختر و پسر که بنا به مهارتشان کار فرهنگی می‌کردند، یکی برای بچه‌ها قصه غدیر تعریف می‌کرد و دیگری نقاشی یاد می‌داد، برخی سادات با افتخار سربند بسته بودند و برخی دیگر عیدی می‌دادند.  بانوانی که نان می‌پختند و پزشکانی که معاینات رایگان انجام می‌دادند، هرکس به نحوی ارادت خود را به مولا نشان می‌داد، از کدام می‌نوشتم که حق مطلب ادا شود. 

برپایی بیش از ۶۰ غرفه بیش از ۶۰ غرفه با محتوای فرهنگی و کاروان‌های شادی برپا شده بود و هر کس می‌توانست نسبت به علاقه‌اش در برنامه‌های آن شرکت کند.  بازار مسابقات ورزشی و سرگرمی هم داغ بود، خصوصاً نوجوانان پسر در صف شرکت در مسابقه ایستاده بودند.  از نخود گرم و تند بوشهری غافل نشدم؛ بوشهری‌ها می‌دانند حتی با گرمای شدید کسی از این مورد نمی‌گذرد، چندبار مسیر را رفتم و برگشتم و هربار با افراد جدیدی روبه رو می‌شدم که مشغول خدمت‌رسانی بودند.  بفرمایید واکس رایگان! رو‌به‌روی موکب‌ها پسری جوان با واکس رایگان کفش نظرم را جلب کرد، مهدی ۱۸‌ ساله که به تازگی کنکور تجربی‌اش را پشت سر گذاشته، می‌گفت: من موکب و غرفه‌ای نداشتم اما خواستم در حد توانم در این جشن شرکت کنم و امیدوارم مورد قبول واقع شود. 

جلوتر رفتم، ایستگاه‌های سلامت امسال جلب توجه می‌کرد، خدمات درمانی رایگان و ایستگاه سیار دندانپزشکی برپا بود.  داوود برمک معاون بهداشت شهرستان بوشهر گفت: در راستای بزرگداشت روز غدیر در ایستگاه صلواتی مشغول ارائه خدمات دندانپزشکی هستیم.  او می‌گوید: این کار با معاینه همشهریان خصوصاً کودکان زیر ۱۲ سال انجام می‌شود و در صورت بروز مشکل، پزشک مربوطه بیماران را به مراکز درمانی ارجاع می‌دهد که در آنجا هم خدمات درمانی رایگان انجام خواهد شد. 

پدری که به همراه دخترش به مراسم آمده بود می‌گفت: تلاش می‌کنم فرزندانم را با عید غیر آشنا کنم تا از منش حضرت علی (ع) در زندگی‌شان استفاده کنند.  مادران شیعه پرچمداران غدیر یکی از مادران در یکی از غرفه‌های فرهنگی می‌گفت: غدیر نشانه شیعه است و ما مادران با تربیت فرزندانمان می‌توانیم پرچم غدیر را بالا نگه داریم.  پسری که شربت به حاضرین تعارف می‌کرد گفت: مردمی که به اینجا آمده‌اند را کسی دعوت نکرده، همه اینها به عشق امام علی (ع) اینجا هستند و غرفه‌ها را خود مردم به صورت خودجوش می‌چرخانند.  در این مراسم امام جمعه بوشهر نیز از برخی غرفه‌ها بازدید و با کودکانی که از مردم پذیرایی می‌کردند گفتگو کرد. 

جشن به پایانش نزدیک می‌شد؛ کودکانی که دست از نقاشی نمی‌کشیدند، پذیرایی‌هایی که هنوز ادامه داشت و مردمی که با عشق نشسته بودند؛ چیست این نام «علی» که کوچک و بزرگ را شیفته خود کرده است.  به گزارش فارس، هرساله جشن غدیر، با شکوهی خاص، با همکاری مردم و نهادها برگزار می‌شود؛ در این میان، آنچه مهم است آموزش موضوعات متناسب با جامعه و آموزه‌های دینی است که باید به نسل‌های بعدی برای حفظ و ارزش‌گذاری این روز بزرگ یادآوری شود. پایان خبر/

دیدگاهتان را بنویسید