Blog

وزیر دفاع ترکیه گفت که اگر سوئد به تعهدات خود در زمینه مبارزه با تروریسم عمل کند، می‌تواند به عضویت ائتلاف ناتو درآید.

شرط وزیر دفاع ترکیه برای پیوستن سوئد به ائتلاف ناتو

به گزارش گروه بین‌الملل جودو وازا، وزیر دفاع ترکیه روز شنبه گفت که اگر سوئد به تعهدات خود در زمینه مبارزه با تروریسم عمل کند، می‌تواند مانند فنلاند به عضویت ائتلاف ناتو درآید.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، «یاشار گولر» وزیر دفاع ترکیه پس از نشست وزرای دفاع ناتو در «بروکسل» در جمع خبرنگاران از سیاست «درهای باز» ناتو حمایت کرد.

گولر گفت: «ما حساسیت خود را در مبارزه با تروریسم، ابراز و تاکید کردیم مبارزه با تروریسم در همه اشکال و مظاهر آن باید بدون تبعیض باشد و از همه متحدان خود در این زمینه انتظار حمایت کامل داریم.»

اوایل  سال جاری، ترکیه پیشنهاد فنلاند برای ناتو را تصویب، اما با پیشنهاد مشابه سوئد مخالفت کرد. دولت ترکیه در توجیه مخالفت خود با عضویت سوئد در ناتو، استکهلم را به پناه دادن به اعضای گروهک تروریستی «پ‌ک‌ک» متهم کرده است.

بر اساس این گزارش، یک یادداشت سه جانبه در نشست سران ناتو که ژوئن سال گذشته بین کشورهای عضو امضا شد، تصریح می‌کند که فنلاند و سوئد برای حضور در ناتو از نباید از گروه‌های تروریستی «پ‌ک‌ک» و زیر مجموعه‌های آن حمایت کنند.

سوئد به تازگی در اقدامی جهت جلب رضایت ترکیه مردی را به تلاش برای اخاذی برای تامین مالی گروه تروریستی «پ‌ک‌ک» متهم کرد. این اولین بار است که فردی در سوئد به اتهام تامین مالی پ‌ک‌ک تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد(جزئیات بیشتر).

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه چهارشنبه گذشته با موضع گیری سفت و سخت گفت که سوئد نباید در نشست ماه آینده ناتو منتظر چراغ سبز آنکارا برای عضویت در این ائتلاف باشد، مگر اینکه مانع برگزاری تجمعات ضد ترکیه‌ای در استکهلم شود.

پایان پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید