Blog

شورای امنیت سازمان ملل متحد با ابراز تاسف و نگرانی از وضعیت تنش‌ها در کرانه باختری، خواستار خویشتن‌داری و اجتناب از تشدید تنش‌ها شد.

نگرانی و ابراز تاسف شورای امنیت سازمان ملل درباره وضع کرانه باختری

به گزارش گروه بین‌الملل جودو وازا، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز گذشته (سه شنبه، ۲۷ژوئن) با ابراز تأسف از کشته شدن غیرنظامیان در کرانه باختری اشغالی، از همه طرف‌ها خواست از اتخاذ «اقدامات یکجانبه که می‌تواند تنش‌ها را تشدید کند»، بپرهیزند.

براساس گزارش پایگاه خبری «روسیا الیوم»، شورای امنیت در بیانیه‌ای که به اتفاق آرا توسط پانزده عضو آن صادر شد، «تأسف خود را از کشتار غیرنظامیان» ابراز کرد.

«لانا نسیبه»،  نماینده دائم امارات متحده عربی در سازمان ملل، که کشورش ریاست دوره‌ای شورا را در ماه ژوئن برعهده دارد، گفت: «اعضای شورای امنیت اتخاذ گام‌های جدید برای بازگرداندن آرامش دائمی و تسهیل روند کاهش تنش را تشویق می‌کنند و از همه طرف‌ها می‌خواهند تا از اقدامات یکجانبه که می‌تواند به تنش‌ها دامن بزند، خودداری کنند».

نسیبه در ادامه تصریحاتش تاکید کرد: «اعضای شورای امنیت برای کاهش تنش و اجتناب از تنش جدید خواستار خویشتنداری طرف‌ها هستند».

این شورا همچنین بر «وظایف و تعهدات مقامات اسرائیلی و فلسطینی برای مبارزه و محکومیت تروریسم در همه اشکال آن، مطابق با قوانین بین‌المللی» تأکید کرد.

این شورا در بیانیه خود تاکید کرد که «این بسیار مهم است که مسئولین این اعمال خشونت‌آمیز در قبال آنچه مرتکب شده‌اند، پاسخگو باشند». «تور وینزلند» نماینده سازمان ملل متحد در امور خاورمیانه، گفت که «عمیقاً نگران تداوم روند خشونت» در کرانه باختری است.

وی با اشاره به «خطر دائمی» گسترش خشونت از کرانه باختری به نوار غزه، به شورای امنیت گفت: «اگر اکنون اقدامات قاطع برای توقف خشونت انجام نشود، خطر بزرگی برای وخامت بیشتر اوضاع وجود دارد».

در ادامه اظهارات هشدارآمیز وینزلند آمده است: اقداماتی به ویژه، «توسعه مستمر شهرک‌های اسرائیلی در کرانه باختری اشغالی، از جمله قدس شرقی، که به دامن زدن به خشونت کمک می‌کند» را محکوم می‌کنم.

روز جمعه (۲۳ژوئن) بود که «فولکر تورک»، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل به دلیل «تجاوز نظامی اسرائیل به فلسطینیان» در کرانه باختری اشغالی، پیام هشدارآمیزی برای رژیم صهیونیستی ارسال کرده و گفت: اقدامات تل‌آویو باید «با قوانین بین‌المللی مطابقت داشته باشد و تحقیقات موثری در مورد جرائم خود در کرانه باختری انجام دهد».

این مقام سازمان ملل همچنین در ادامه و خطاب به صهیونیست‌ها خاطرنشان کرد که استفاده بیش از حد اشغالگران از سلاح، وضعیت امنیتی موجود را از کنترل خارج کرده و باعث تهدیدات بیشتر خواهد شد. تورک بر لزوم انجام آنچه که وی «بازتغییر سیاست» خواند، تاکید کرده و از تل‌آویو خواست تا سریعاً مطابق با استانداردهای بین المللی حقوق بشر رفتار کند.

پیش از تورک، «بان کی مون»، دبیر کل سابق سازمان ملل متحد تصریح کرده بود که نحوه رفتار اسرائیل با فلسطینی‌ها ممکن است مصداق آپارتاید باشد. او در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه گفته که اسرائیل با دور شدن از امید ایجاد یک دولت فلسطین در کنار خودش در حال حرکت به سمت آپارتاید است.

اظهارات کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در حالی بیان می‌شود که اخیراً تنش‌های نظامی توسط رژیم صهیونیستی در کرانه باختری اشغالی افزایش پیدا کرده است. نیروهای رژیم اشغالگر در جِنین، نابلس و سایر مناطق به فلسطینی‌ها حمله کرده و پایگاه‌های شهرک‌سازی جدیدی را ایجاد کردند. علاوه بر این، روزهای اخیر کرانه باختری شاهد حملات صدها شهرک نشین صهیونیست علیه مردم فلسطین در شمال رام الله و روستای الحواره در جنوب نابلس بوده است. پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید